חטיפת ילדים

[tlt_video type="youtube" url="https://www.youtube.com/watch?v=3EDeNNKPYWs"]
אחד מחסרונות הגלובליזציה והניידות המוגברת שהביאה עמה הוא נושא חטיפות הילדים. כאשר זוג מתגרש וכל אחד מבני הזוג רוצה להתגורר בארץ אחרת היכן יגורו ילדיהם? מי יקבע? מה היא חטיפה וכיצד מתמודדים עמה?

על מנת להתמודד עם שאלה זו חתמו רוב מדינות המערב על אמנת האג המגדירה מה היא חטיפה ומסדירה את הטיפול בחטיפות ילדים. כל המדינות החתומות על אמנת האג "קלטו" אותה למשפט שלהן ולפיכך הוראות האמנה מהוות חוק בכל אחת מהמדינות החתומות עליה.
קח לדוגמא צעיר ישראלי שהתאהב בצעירה אמריקאית. הזוג נישא והיגר לארה"ב שם נולדו להם שני ילדים. לאחר כמה שנים החליטו בני הזוג להתגרש ונקבע בפסק דין של בימ"ש אמריקאי כי הילדים יתגוררו עם האב ואילו האם זכאית לבקר אותם פעמיים בשבוע ובכל סופשבוע שני. מה לעשות במקרה של חטיפת ילד בגירושין?

האם רשאי האב – אשר קיבל את משמורת הילדים – לקחתם ולהגר עמם לישראל? התשובה תהיה בדרך כלל שלילית היות ומדובר בחטיפה: זכויות המשמורת שקיבל האב אינן נותנות לו את הזכות לעקור את הילדים מהמדינה בה נולדו וגדלו כל חייהם ולהרחקים מאמם.

אם ילד נחטף למדינה החתומה על אמנת האג יש להגיש תביעה לביהמ"ש במדינה אליה נחטף הילד ולבקש כי הוא יוחזר למדינה ממנה נחטף. ביהמ"ש יבדוק בתחילה האם אכן בוצעה חטיפה – כלומר האם המדינה ממנה נלקח הילד היא מרכז חייו. אם התשובה לכך חיובית יצטרך ביהמ"ש לקבוע האם יש להחזיר את הילד אל המדינה ממנה נחטף. הכלל הוא שיש להחזיר את הילד אל המדינה ממנה נחטף ואולם יש לכלל זה כמה חריגים – כגון חלוף הזמן מעת החטיפה ועד הגשת התביעה, התנהגות ההורה התובע ביחס לזכויות המשמורת או הביקור שלו וסכנה מוכחת לילד במדינה ממנה נחטף.

מדינות שאינן חתומות על אמנת האג שופטות מקרים כאלו עפ"י החוק הנוהג בהן ולפיכך כל מדינה כזו נוהגת בצורה שונה. המדינה המרכזית שאינה חתומה על אמנת האג – מבחינתנו כישראלים – היא רוסיה וידוע כי ילדים שנחטפו לרוסיה קשה מאוד להחזירם אם בכלל.

כמו בהרבה מקרים מניעה היא התרופה הטובה ביותר.לפיכך הדרך הטובה ביותר למנוע חטיפה היא להגיש לביהמ"ש בקשה לעיכוב יציאתם של ילדיכם מהארץ ברגע בו מתחיל הליך גירושין. חשוב להדגיש כי עיכוב היציאה אין משמעו שלא תוכלו לקחת את הילדים לטיול בר מצווה: בכל מקרה בו אתם או בן זוגכם תרצו לצאת עם הילדים לחו"ל ניתן להגיש בקשה לביהמ"ש אשר יתנה בדרך כלל את היתר היציאה החד פעמי בערובות שיבטיחו את החזרת הילדים.